header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРЕТРАГА
Олга Четверикова: Трамп код папе са зетом Кушнером - знак да ће Јевреји водити „нови глобализам" Штампај Е-пошта
уторак, 30 мај 2017

 Сусрет америчког председника Трампа и папе Римског имао је симболичан карактер. И, мада је трајао свега 30 минута, требало је да потврди јединство стратешких циљева Вашингтона и Ватикана, њихов јединствени став у вези кључних питања светске политике.

Ако Вашингтон у новом светском поретку који се гради „одговара“ за финансијско-економску и војно-политичку глобализацију, Ватикан има духовну мисију - не само што даје религијско образложење новог поретка, већ и покушава да створи „универзалну“ синкретичку религију.

Добар пример таквих покушаја је говор папе Франциска у јануару 2016. године, када је ставио у исту раван све религије, изјавивши да у свакој од њих људи траже и налазе Бога различитим путевима и да је у тој разноликости „само једна истина за све - сви смо деца Бога“.

Главни фактор уједињавања „деце Бога“, како воли да понавља понтифекс, јесте решавање глобалних проблема човечанства.

Стални представник Ватикана у УН - архиепископ Бернардито Ауза - у свом говору 1. марта 2017. године назвао је активности папе „духовном и пастирском дипломатијом“ и издвојио у папској дипломатији шест праваца: успостављање мира у регионима захваћеним војним сукобима које понтифекс назива „трећим светским ратом“, као и заштита хришћана и других верских и етничких мањина на Блиском Истоку и у другим регионима света; разоружавање, уништавање нуклеарног наоружања; решавање избегличке и мигрантске кризе; борба против трговине људима и других облика ропства, против корупције и неправде; помоћ онима који живе у крајњој беди; заштита и потврђивање достојанства личности и породице.

Круна папине „пастирске дипломатије“, а Франциско претендује на глобално и духовно лидерство Ватикана, јесте његова еколошка енклитика из 2015. године „Laudato si“ у којој је понтифекс изложио програм опстанка човечанства у новим условима. При том је римски првосвештеник прешао на језик који је далек од хришћанског схватања света.

Издвојивши главну бригу о мајчици-Земљи као бригу о „нашем заједничком дому“, папа Франциско је позвао на „еколошко поступање“ и на нову универзалну солидарност - на свеопшти дијалог у циљу постизања „интегралне екологије“, „универзалног братства“, „једног света и једног поретка“, на осмишљавање „нових убеђења и новог животног стила“.

Ове амбиције папства, које се простиру не само на свет религије, већ и на живот човечанства, добро је уобличио бивши шеф прес службе Ватикана Пјетро Ломбарди, који је у једном од својих интервјуа изјавио: „Мени се чини да јача утицај папе као учитеља човечанства, Цркве и човечанства, у глобалној перспективи... Он присуствује на глобалном хоризонту и има данас ауторитет приликом разматрања питања човечанства и Цркве... Човечанство види у папи Франциску човека који му помаже да се оријентише, да добије препоруке у ситуацијама које су веома компликоване. То је лидер који заслужује поверење, поуздани учитељ... који мисли о путу човечанства у сутрашњи дан“.

За означене глобалне проблеме, председник САД Трамп и папа Франциско су и везали своје 30-минутне „срдачне преговоре“, показавши тако жељу за постизањем мира помоћу политичких преговора и међуверског дијалога, уз нарочиту пажњу према ситуацији на Блиском Истоку и заштити хришћанских заједница. 

У кратком саопштењу Ватикана изражено је „задовољство добрим односима“ са Сједињеним Државама, као и „приврженост миру, верским слободама и слободи савести“.

Понтифекс је Трампу предао текст енклитике а председник САД је обећао да ће је прочитати. Трамп је такође обећао да неће заборавити оно што му је папа рекао.

Сусрет у Ватикану разоткрио је расподелу основних улога у изградњи новог светског поретка.

Ако узмемо да председник САД Доналд Трамп спроводи курс консолидације крупних финансија и иновативног пословања у циљу извођења такозване четврте индустријске револуције, онда папа римски Франциско пружа социјалну подршку том курсу, успављујући човечанство које хрли у сиромаштво. Речима о „интегралној екологији“ и „универзалном братству“, узимајући на себе „бригу“ не само о гладнима и несрећнима, већ и о прогањаним (мигрантима и избеглицама), о незапосленима (пре свега младима), о свим мањинама (етничким, сексуалним и другим). 

Док се разговарало о сарадњи Ватикана и Вашингтона, стране су издвојиле такве области, као што су здравство и образовање, где у Сједињеним Државама нарочиту улогу имају католички редови - Ред језуита и Малтешки ред; не треба заборавити да је основна маса католичких организација на изборима за председника САД прошле године подржала управо Трампа. 

И на крају, новинари су запазили и присуство за време сусрета у Ватикану Џареда Кушнера, зета и високог саветника председника, ортодоксног Јеврејина („сиву еминенцију“?) који је пратио Трампа на његовој турнеји. Избор првих одредишта путовања америчког председника (Саудијска Арабија, Израел, Ватикан) био је срачунат да показни ефекат - да симболизује једињење јудаизма, ислама и католицизма у оквирима „једног пројекта“.

А ако узмемо у обзир да папа римски гледа на Јевреје као на „старију браћу“, онда присуство Кушнера приликом састанка папе и председника САД, вероватно, показује ко у реалности обезбеђује духовно вођство у „глобалној перспективи“.

Извор: „Фонд стратешке културе“

Последњи пут ажурирано ( уторак, 30 мај 2017 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 48 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.