header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Слаткиши као допинг
Слаткиши као допинг Штампај Е-пошта
среда, 13 август 2008

Слаткиши као допинг

        Бомбоне

      "МОЖЕ негативно утицати на активност и пажњу код деце". Овакав текст ускоро ће се наћи на слаткишима и освежавајућим напицима у продавницама ЕУ, а који у свом саставу имају неки од адитива за које је утврђено да изазивају хиперактивност.

Спорни Е додаци налазе се на позитивној листи адитива у Србији и присутни су у неким кондиторским производима и напицима на нашем тржишту. Како код нас важи правило да се сви европски прописи из ове области преписују, очекује се да ће се слична упозорења наћи и на домаћим производима.    

Европски парламент је прошлог месеца донео одлуку према којој у наредних 18 месеци сви произвођачи морају да истакну упозорење на производе који садрже адитиве Е102, Е104, Е110, Е122, Е124 и Е129. Реч је о вештачким бојама којима се намирнице боје у црвено или жуто.

Професор Бранка Буквић са Пољопривредног факултета у Београду истиче да је још 1995. године у Србији прихваћен Европски правилник о адитивима и да се све измене аутоматски прихватају и у нашој земљи.

- Ми пратимо ситуацију у Европи и сви нови прописи се преписују код нас - објашњава др Буквић. - То важи и за правила декларисања, па нема разлога да се и ове измене не прихвате.

У "Соко Штарку" кажу се залажу за поштовање права купаца да буду у потпуности информисани и да је њихова обавеза да испуне европске стандарде у декларисању производа. Они напомињу да у њиховом асортиману тренутно нема производа који садрже вештачке боје.

- Прописана упозорења наћи ће се и на нашим производима, ако у њима буде поменутих адитива - кажу у овом предузећу. -Како се наши производи пакују у исту амбалажу без обзира на то да ли су намењени домаћем или страном тржишту, исти текст ће бити присутан и на слаткишима који се нуде овдашњим купцима. Ми се, ипак, трудимо да употребу било каквих адитива сведемо на минимум.

Одлука о новом начину декларисања изазвала је у европским земљама негодовање како представника индустрије тако и неких потрошачких удружења. Забринути родитељи се питају зашто се адитиви, ако су штетни, једноставно не забране?

- Постоје додаци које су штетни само у неким случајевима. - каже др Буквић. - На неке адитиви реагује само једна у хиљаду особа. Они се стога не могу забранити већ је довољно истаћи упозорење. Основно питање је, дакле, колико је то опасно и за кога?

Стручњаци, међутим, претпостављају да ће и истицање упозорења довести до "протеривања" шкодљивих додатака. Када се на декларацијама нађе упозорење о штетности произвођачи ће, сматрају упућени, бити суочени са великим губицима. Зато ће велики број њих у наредном периоду спорне додатке заменити онима који се не налазе на овој листи.

             "НЕСТЛЕ" МЕЊА АДИТИВЕ

НОВЕ мере Европске уније већ дају резултате. Иако је одлуком Европског парламента прописан рок од 18 месеци за истицање упозорења, неки велики произвођачи већ су реаговали. Међу првима је компанија "Нестле" која је најавили замену спорних адитива природним додацима.

            СТУДИЈА

ПАЖЊУ на адитиве који изазивају поремећаје у понашању скренули су истраживачи са Универзитета у Саутемптону у студији објављеној у септембру прошле године. Они су показали да додаци у слаткишима и напицима могу имати за последицу пад концентрације и импулсивност који негативно утичу на способност учења. Најугроженија су деца узраста од 3 до 8 година. Студија је наишла на велики отпор индустрије, али и покушаје дискредитације који су дошли из стручних кругова. Највише замерки упућено је на методологију истраживања.

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=126375&datum=2008-08-13

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 14 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 89 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.