header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow КОРОНА arrow Шта кажу статистике, укључујући и италијанске о проценту смртности од Корона вируса
Шта кажу статистике, укључујући и италијанске о проценту смртности од Корона вируса Штампај Е-пошта
четвртак, 19 март 2020

 Koronavirus je tjednima glavna tema svih svjetskih medija, od kojih mnogi objavljuju neprovjerene i neslužbene informacije i tako se stvara nepotrebna panika, iako situacija jeste ozbiljna, posebno u Italiji gdje se službeno bilježi velika stopa smrtnosti među zaraženima, reklo bi se puno veća od prosječnih 2,5% kolika je bila u Kini.

Nakon što se zaraza proširila Italijom, koronavirus je sada prisutan i u Francuskoj, Njemačkoj i drugim europskim zemljama. Dosegao je i sve kontinente, osim Antarktika. Međutim, ne reagiraju svi jednako kada se suočavaju s bolešću koju uzrokuje Covid-19. To pokazuje nedavna studija Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, prema kojoj virus ozbiljnije utječe na starije odrasle osobe s postojećim zdravstvenim problemima. Uz to, istraživanje sugerira da su oko 80% slučajeva simptomi oboljelih blagi.

Za provođenje ove studije prikupljeni su podaci o više od 44 000 potvrđenih pacijenata u Kini do 11. veljače. To je jedno od najvećih prikaza učinaka Covida-19 na ljude. Ovi podaci sugeriraju da se rizik od umiranja kod ove bolesti povećava s godinama. Studija ne izvještava da su zabilježeni smrtni slučajevi kod djece mlađe od 10 godina koja su u praćenju epidemije u Kini predstavljala manje od 1% pacijenata.

Pacijenti u dobi od 10 do 19 godina vjerojatno neće umrijeti kao ni oni u tridesetima.

Suprotno tome, pacijenti u pedesetima imaju tri pita veću šansu a umru od četrdesetogodišnjaka. Ovdje je stopa smrti za svaku dobnu skupinu, prema studiji koja je obuhvatila, podsjećamo, 44 000 kineskih pacijenata.


FOTO: Stopa smrtnosti po dobnim skupinama

Rizik od smrtnosti je znatno veći kod pacijenata starijih od 70 godina, vjerojatno zato što mnogi od njih imaju već postojeće zdravstvene probleme. Na primjer, pacijenti s koronavirusom i srčanom bolešću imali su smrtnost od oko 10%, dok su oni s dijabetisom imali stopu smrtnosti od oko 7%. Oko tri četvrtine kineskih pacijenata nije imalo zdravstvenih problema i stopa smrtnosti za ovu skupinu bila bi nešto manja od 1%.

Što se tiče smrtnosti u odnosu na druge epidemije, to također imamo umirujuće podatke.

FOTO:  Usporedba Covida-19  s nekoliko drugih velikih epidemija

Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila je u utorak 3. ožujka da je stopa smrtnosti od novog koronavirusa na globalnoj razini 3,4%, dakle veća od prethodnih procjena od oko 2%. Za usporedbu, sezonska gripa ubija manje od 1% zaraženih.

“Covid-19 se širi manje učinkovito od gripe. Čini se da njegov prijenos ne uzrokuje tegobe u ljude koji već nisu bolesni od nekih drugih bolesti i izaziva nešto ozbiljniju bolest od gripe. Nema cjepiva ili lijeka, ali se simptomi mogu ublažiti“, sažeo je Tedros Adhanom Ghebreyesu, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije na konferenciji za novinare, prenosi Business Insider.

Međutim, statistika smrti može se promijeniti kako se koronavirus proširi po cijelom svijetu.

“Ako otkrijemo da postoji mnogo više slučajeva od onih koji su stvarno prijavljeni, zbog asimptomatskih ili blago simptomatskih slučajeva, naše će se procjene stope smrtnosti vjerojatno promijeniti”, rekla je Lauren Ancel Meyers, epidemiologinja sa Sveučilišta u Teksasu.

U međuvremeni je 9. ožujka objavljena i ažurirana statistika stope smrtnosti za različite bolesti i vidimo da je Covid-19 u donjem dijelu ljestvice sa „samo“ 53 smrtna slučaja dnevno, dok prednjače, što je nevjerojatno u XXI stoljeću, bolesti kao što su tuberkuloza, upala pluća, iako se ovdje ne navodi uzrok, potom imamo malariju, AIDS, rotavirus, običnu sezonsku gripu i tako dalje.

FOTO: Stopa smrtnosti po bolestima u svijetu

Za kraj smo dužni pokušati dati pojašnjenje zašto Italija ima tako veliku stopu smrtnosti.

13. ožujka je Italija imala već 1000 mrtvih. Da budemo precizni, Civilna zaštita je do tog dana prijavila je 1016 smrtnih slučajeva, što je porast za 188 u odnosu na dan prije, a jučer je umrlo gotovo 400 ljudi od  Covida-19.

U Italiji je stopa smrtnosti 6.706%, dok je Kini bila 2,4%. Što se događa i zašto u susjednoj Italiji umire više koronavirusa nego u ostalim zemljama? Jedan od faktora je poodmakla prosječna dob stanovništva. Ali, objašnjava Elena Dusi za list La Repubblica, nije samo to razlog.

„Stopa smrtonosnosti zapravo je omjer smrti i pozitivnih slučajeva pronađenih testovima. Ako je broj testiranih i pozitivnih veći, stopa smrtnosti u postotku je logično manja. Upravo tome svjedočimo. Zbog očiglednih organizacijskih poteškoća u Lombardiji, stopa smrtnosti doseže 8,7%. U Venetu, gdje je broj bio testiranja nešto manji od Lombardije, testirano je 24 tisuća u odnosu na 29 tisuća u Lombardiji. Činiti manje testova, koji su nužni u ovoj fazi, ne znači samo učiniti podatke manje reprezentativnim. To znači da će pozitivni pojedinci, ali s malo simptoma, izlaziti iz kuće i nastavljaju širiti epidemiju”, objašnjava Susanna Esposito, predsjednica organizacije Waidid, Svjetskog udruženja za zarazne bolesti i pedijatar na Sveučilištu u Parmi.

Studija koju je objavio The Lancet objašnjava da svaka zaražena osoba virus širi između 8 i 37 dana. U prosjeku 3 tjedna.

Blagi slučajevi ostaju kod kuće i ne prave test, jer bi danas bilo nemoguće za iscrpljeni zdravstveni sustav predvidjeti da će tim u odjelu protiv kontaminacije otići kući kod svakoga tko prijavi vrućicu i kašalj.

“Za analizu uzoraka treba više osoblja, više dijagnostičkih kompleta, više laboratorija”, objašnjava epidemiolog Paolo D’Ancona. Čak je i Kina 13. veljače odustala od testiranja svih svojih pacijenata, oslanjajući se na podatke pregleda tamo gdje više nije bilo dostupnih kompleta za testove.

Ali Peking je, za razliku od Italije, hipotetske pacijente uvrstio u opće pozitivne rezultate. Iz tog razloga se stopa smrtnosti održala relativno nisku. U Wuhanu je u najgoroj fazi bila 3,4%.

Prosječna dob zaraženih u Italiji je 65 godina, a žrtava 82 godine. 9% žrtava je starije od 90 godina, gotov svi umrli su u dobi između 80 i 89 i između 70 i 79 godina. 8% umrlih je iz skupine između 60 i 69 i tek 2% u dobi između 50 i 59  godina. Postoji neznatno mali udio umrlih nepoznate dobi.

“Nemamo žrtava mlađih od 50 godina, s iznimkom dvoje 39-godišnjaka koji su umrli jučer i koji su već imali ozbiljne bolesti. Veliki udio starijih pacijenata povećava ukupnu smrtnost u Italiji. Ali ako smrt podijelimo prema dobi, naša statistika nije ništa lošija od kineske”, nastavlja stručnjakinja

“Smrtnost ispod 70 godina je 0,5% kod nas, a bila je 1,3% u Kini”, dodaje Paolo D’Ancona.

Druga nacija koja je jako pogođena koronavirusom i s demografskom strukturom sličnom Italiji je Južna Koreja. Seul je na epidemiju reagirao ogromnom dozom testiranja, preko 200 tisuća, čak i za one koji su se žalili na malo kašlja ili su se našli u kontaktu s pacijentom. Identificirajući veliki dio zaraženih, Koreja se našla sa smrtnosti od 0,8%, ne previše različitom od obične gripe.

Nadamo se da smo vam ponudili korisne informacije koje će stišati uzavrele strasti i smanjiti paniku. S druge strane, slušajte upute svog liječnika i ponašajte se u skladu s preporukama i vjerojatno vam se neće ništa dogoditi. Ako ste stariji i patite od nekih kroničnih bolesti, za vrijeme dok prođe epidemija sami sebi odredite samoizolaciju, ako je moguće, i odmarajte. Čitajte Logično ili neku dobru knjigu, pogledajte neki dobar film, ruski naravno, kad nas već optužuju za „agente ruskog utjecaja“, i opustite se. Sve će ovo proći, iako će mjesecima biti tema raznih rasprava, jer su mnoge stvari ostale nedorečene.

 

Business Insider / Next Quotidiano

Преузето са: www.logicno.com

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 29 септембар 2020 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 24 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.