header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Скривена историја: Пронађен хришћански манастир старији од ислама на Арабијском полуострву (фото)
Скривена историја: Пронађен хришћански манастир старији од ислама на Арабијском полуострву (фото) Штампај Е-пошта
уторак, 15 новембар 2022

 Стари хришћански манастир, највероватније саграђен пре него што се ислам раширио по Арабијском полуострву, пронађен је на острву код обале Уједињених Арапских Емирата.

„То је заиста фасцинантно откриће, на неки начин ради се о скривеној историји, о нечему што није широко познато“, каже Тимоти Пауер, професор археологије на Универзитету Уједињених Арапских Емирата.

Манастир на острву Синија, делу емирата Ум ел Кајваин, баца ново светло на рано хришћанство на обалама Персијског залива. То је други такав манастир пронађен у УАЕ и стар је највероватније 1.400 година, што је много пре него што је та држава настала као Уједињена.

Манастир у УАЕ саграђен пре настанка ислама

Два манастира остала су изгубљена за историју у песку, а научници верују како су они доказ да су хришћани на овом простору постепено прелазили у ислам како је та религија постала доминантна у региону, пише АП

Данас су хришћани мањина на простору Блиског Истока, а Тимоти Пауер, археолог који је учествовао у откривању овог манастира, каже да су УАЕ данас прави мелтинг пот нација.

„Чињеница да се тако нешто дешавало овде и пре више од 1.000 година је заиста изузетна“, каже Пауер.

Остаци хришћанског манастира који потиче пре настанка ислама пронађени у Уједињеним Арапским Емиратима

© AP Photo / Kamran Jebreili

Манастир се налазио на острву Синија, удаљеном педесетак километара од Дубаија

Острво, чије име у преводу значи „трепћућа светла“, вероватно због сунчевих одбљесака, има неколико великих пешчаних спрудова. На једном од њих, на североистоку острва, археолози су пронашли манастир.

Датирање на основу угљеника открило је да је манастир сазидан између 534 и 656. године, док је исламски пророк Мухамед рођен око 570, а умро је 632. године после освајања Меке у данашњој Саудијској Арабији.

Дом за епископа поред манастира

У остацима манастира, који је имао једнобродну цркву, нађени су олтар крстионица, посуде за причесно вино, пећнице за печење нафоре...

Поред самог манастира откривена је друга зграда са четири собе, највероватније дом за игумана или чак епископа ране цркве.

Остаци хришћанског манастира који потиче пре настанка ислама пронађени у Уједињеним Арапским Емиратима

© AP Photo / Kamran Jebreili

Острво је у власништву владајуће породице УАЕ, која штити налазишта и финансира истраживање археолошких локалитета, Само стотинак метара даље налази се и неколико зграда за које се верује да су биле насеље које је постојало пре ширења ислама.

На другим деловима острва налазе се велика брда одбачених шкољки из лова на бисере, а на њему је и село које су Британци дигли у ваздух 1820. Године, пре него што је регион постао део онога што је било познато као Труцијалне државе, претеча УАЕ. Уништења тог села довела су до стварања данашњег насеља Ум ел Кајваин на копну.

Цркве и манастири дуж Персијског залива

Историчари кажу да су се прве цркве и манастири ширили дуж Персијског залива до обала данашњег Омана и све до Индије. Археолози су пронашли друге сличне цркве и манастире у Бахреину, Ираку, Ирану, Кувајту и Саудијској Арабији.

Почетком деведесетих година 20. века, археолози су открили први хришћански манастир у УАЕ, на острву Сир Бани Јас, које је данас резерват природе и на ком су луксузни хотели на обали Абу Дабија, у близини саудијске границе. И они су из истог периода као и манастир на острву Синија.

Археолог Тимоти Пауер наводи да на овим местима постоје докази насељавања још из периода од пре 10.000 година.

 

Извор: "Спутњик"

Последњи пут ажурирано ( уторак, 15 новембар 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 13 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.