header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Редакција „Руске народне линије“: Грци су превртљиви! Штампај Е-пошта
петак, 25 новембар 2022

 Како је митрополит Исаија, у борби за место поглавара Кипарске цркве, нагло променио своје ставове о украјинском расколу

16. новембра 2022. Исаија (Кикотис), митрополит Тамасоса Кипарске православне цркве, изјавио је да у сукобу између Фанара и Руске Православне Цркве стаје на страну Константинопољске патријаршије, а да је рат у Украјини утицао на његову одлуку, преноси „СПЖ“, позивајући се на грчки сајт Ромфеа.

У интервјуу грчком издању «RIK Radio», пише Ромфеа, митрополит Исаија „осврћући се на питање сукоба између Цариградске патријаршије и Руске Цркве, рекао је да је његов став о овом сукобу утврђен дан након руске инвазије на Украјину.” Тако је један од истакнутих кипарских јерарха вешто превео једно чисто канонско питање у сферу политике. И чак је навео да земља попут Кипра, која је жртва инвазије и окупације, не може да се сложи са ставом ревизије граница друге државе.

Пет дана касније, 21. новембра, како је пренео исти „СПЖ“, сада позивајући се на «Оrthodoxia News Agency», митрополит Исаија је поново изјавио да одлука Константинопољске патријаршије да призна ПЦУ не може бити ревидирана. „Тешко украјинско питање са ратом је сада завршено и не може бити регреса (повратка) од одлука васељенског трона. Без обзира на изборе на Кипру“, рекао је митрополит Исаија.

Он је ове речи изговорио током састанка са бирачима, пошто је митрополит Исаија изнео своју кандидатуру за место поглавара Кипарске цркве. Истовремено, Исаија је нагласио да је Константинопољска патријаршија „за нас важна не само зато што служи као матична столица Православља, већ и зато што у својим дубинама чува неугасиви пламен грчке византијске историје, традиције и теологије“.

Подсетимо, 7. новембра, после дуге болести, преминуо је бивши предстојатељ Кипарске православне цркве архиепископ Хризостом II. Свети Синод Кипарске цркве одредио је датум за избор новог поглавара, преноси „СПЖ“ позивајући се на churchofcyprus.org. Прва фаза избора биће одржана 18. децембра, друга - 21. децембра.

Како саопштава „СПЖ“ позивајући се на vcyprus.com, први пут ће се одржати избор поглавара према новом Уставу, усвојеном 2010. године. За разлику од председничких избора, на изборима за архиепископа могу учестововати не само грађани Кипра. Сваки православни хришћанин старији од 18 година који живи на Кипру може гласати за једног од кандидата. Да бисте то урадили, потребно је да будете уписани у изборну листу, која постоји у свакој парохији.

У првом кругу избора (18. децембар) гласаће се у парохијама. Свима који желе да гласају биће уручени гласачки листићи са именима и фотографијама свештенства које је најавило жељу да кандидује своју кандидатуру за предстојатеља. На основу резултата овог гласања биће формирана листа од три особе које иду у други круг. У другом кругу (21. децембра) само чланови Светог синода гласаће за једног од три кандидата. Победник је онај за кога гласа апсолутна већина (односно више од осам чланова Светог синода). У случају једнаког броја гласова, Предстојатељ се одређује жребом.

На примеру митрополита тамасоског Исаије видимо да не само политичари, већ и митрополити могу да се „обувају у ваздуху“, посебно када су Грци. У скорије време, дипломац Московске богословије Исаија (Кикотис) био је један од противника признања расколничке ПЦУ и сматран је можда најважнијим русофилским епископом Кипарске цркве. Био је наклоњен пажњом наше хијерархије, руских власти и бизниса.

Подсетимо, у јулу 2019. године, три митрополита Кипарске православне цркве – митрополит лимасолски Атанасије, митрополит кикоски и тилирски Никифор и митрополит тамаски Исаија – дали су заједничку изјаву у којој су објаснили свој став у вези са украјинском црквеном кризом изазваном давањем Томоса ПЦУ од Константинопољске патријаршије. Коминике је објавио грчки портал Ромфеа, а пренео га „СПЖ“.

У свом саопштењу, архијереји су истакли: „И даље смо мишљења да је давање Томоса о аутокефалности „цркви Украјине требало да буде у складу са правилима и традицијом Цркве, а црквени поредак је једини који може да реши проблем и спречи ризик од раскола.” А митрополит тамасоски Исаија, дошавши у Кијев да прослави имендана Предстојатеља УПЦ, назвао је митрополита Онуфрија „примером предстојатеља за сав православни свет“ и једном од најдуховнијих личности православног света. Чак се обратио и украјинским властима са захтевом „да Влада учини све што је у њеној моћи да врати цркве одузете верницима Украјинске Православне Цркве – верницима које духовно храни Његово Блаженство Митрополит Онуфрије.

Подсећамо и да је у јесен 2020. године митрополит Исаија најавио да ће чланови Светог синода Кипарске православне цркве престати да саслужују са архиепископом кипарским Хризостомом и да се са њим неће састајати док Синод не донесе одлуку о том питању признања тзв. „Православне цркве Украјине“.

А сада тако оштар заокрет, скоро 180 степени. Овде остаје само да се присетимо речи наших предака, који су са горчином говорили: „Грци су лукави“. Ништа се не мења. Чим се пред митрополитом Исаијом указала прилика да постане поглавар Кипарске цркве, он је променио своје ставове. Очигледно, „старији другови“ су му објаснили да без тога не би могао да носи поглаварску митру на глави.

Редакција „Руске народне линије“

ПС.

Јуче су постала позната имена архијереја који су се регистровали као кандидати за поглавара Кипарске православне цркве, преноси „СПЖ“ позивајући се на званични сајт Кипарске цркве. То су били: митрополит пафоски Георгије; митрополит киренејски Хризостом; митрополит морфски Неофит; митрополит лимасолски Атанасије; митрополит констанцијски и амохостски Василије; митрополит тамаскоски и оринијски Исаија.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

Последњи пут ажурирано ( петак, 25 новембар 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 29 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.