header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕЈЕРЕС ЕКУМЕНИЗМА arrow Папа: Православље нам је најближе
Папа: Православље нам је најближе Штампај Е-пошта
недеља, 25 септембар 2011

 На сусрету са највишим представницима православних и оријенталних цркава Немачке, папа Бенедикт XVI рекао да се нада да „није далеко дан када ћемо заједно славити евхаристију”

Папа Бенедикт XVI, који се налази у вишедневној посети својој домовини, састао се у Фрајбургу са највишим представницима православних и оријенталних цркава Немачке.

Делегацију је предводио митрополит Цариградске патријаршије за Немачку Августинос, преноси Виа.

Према објављеној процени, у Немачкој живи око 1,6 милиона православаца.

Папа се захвалио на могућности «пријатељске размене мишљења».

«Радо ћу поновити то што сам и на другим местима говори, међу хришћанским црквама и заједницама православље нам је најближе. Католици и православни имају исту древну црквену структуру. Тако се можемо надати да није далеко дан када ћемо заједно славити евхаристију».

Католичка црква, рекао је папа, са пажњом прати развој православља на западу Европе. Православни су у Немачкој постали саставни део немачког друштва. Они освежавају благо хришћанске културе и хришћанске вере Европе.

Рад на разјашњењу теолошких разлика остаје значајан, њихово уклањање води ка поновном успостављању пуног јединства, коме се надамо и за њега се молимо. Ради се првенствено о питању примата, око чијег правог разумевања још треба даље да радимо. У томе нам може помоћи разликовање између суштине и форме обављања примата, о чему је говорио папа Јован Павле Други, рекао је он.

Папа «са захвалношћу» гледа на рад Заједничке комисије за богословски дијалог између Католичке и старооријенталних цркава.

Католицима и православнима стало је до заштите људског живота од зачећа до природне смрти, оне су против манипулације и селекције у медицини. Такође се залажу за интегритет брака између мушкарца и жене. И за породицу, наглашава епископ Рима.

Пред сусрет са папом Бенедиктом, митрополит Августинос је изјавио да католици и православни деценијама воде «дијалог љубави и истине», дијалог је «задовољавајући», мада се лакше постиже љубав, него истина.

Како је рекао, за православље је «папство проблем», различито га разумемо. Председавање универзалном црквом у љубави (агапе) је потребно.

За православље, као за католичанство, напоменуо је митрополит Августинос, целибат «није проблем». Пре рукополагања свештенички кандидат сам одлучује да ли жели брак или целибат.

Што се екуменизма тиче, неки са тим «имају проблем», посебно на Истоку, у бившим комунистичким земља, где су до скоро били неслободни. Они су како против Запада, тако и против екуменизма, протоком времена стање ће се изменити, рекао је митрополит Августинос.

 

ЖАЉЕЊЕ ЗБОГ ПАТЊЕ СЕКСУАЛНО ЗЛОСТАВЉАНИХ

Папа Бенедикт XVI срео се са жртвама сексуалног злостављања чији су виновници свештеници и изразио дубоко жаљење због њихове патње и бола њихових породица, саопштио је Ватикан.

Папа је био "дубоко потрешен патњама жртава" и рекао им је да ће црква све учинити ради спровођења правих мера заштите деце.

До овог приватног сусрета је дошло у семеништу у Ерфурту, у источној Немачкој и он је био сличан онима који су се већ одиграли на другим скорашњим путовањима, па и у Великој Британији у септембру, а јучерашње саопштења Ватикана и речи употребљене у њима су такође веома слични, примећује британска агенција Ројтерс.

Католичка црква у Немачкој до сада је примила скоро 600 захтева за обештећење због сексуалног злостављања, а удружење жртава процењује да су протеклих деценија католички свештеници сексуално злоупотребили више од 2.000 особа.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:346402-Papa-Pravoslavlje-nam-je-najblize

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 14 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.