Божићна јелка - то је „наша благодарност за оно што чините за Украјину“- истакао је заменик премијера Украјине Борис Колесников на аудијенцији код папе Бенедикта XVI.
Папа је са своје стране заблагодарио Украјини на божићној јелки:
„Искрено благодарим свима вама, вашим сународницима, који су остали у домовини, као и онима који су уложили труд да се јелка превезе. Хвала вам за допринос који је свако од вас дао с огромном великодушношћу“, - рекао је папа у току аудијенције 16. децембра у својој резиденцији.
Како извештава дописник агенције „Интерфакс-Украјина“, на адијенцији код римског папе присуствовали су челник украјинских унијата Свјатослав Шевчук, архиепископ Филип Полтавски (Московска Патријаршија), дечје фолклорно-етнографске групе, а такође и званична делегација на челу са замеником премијера - министром инфраструктуре Украјине Борисом Колесниковим.
У свом говору Б.Колесников је нагласио, да је за Украјину веома важно постављање на тргу Светог Петра у Ватикану јелке донете управо из Украјине. „Ми бисмо желели да примите овај дар као знак наше благодарности за оно што чините за Украјину“, - рекао је заменик премијера, обраћајући се папи Бенедикту XVI.
Папа је такође поздравио присутне и све Украјинце поводом наступајућих божићних празника. У свом обраћању рекао је, између осталог, да је божићно дрво знак народне религиозности и хришћанских корена украјинске културе. Осврнувши се на хришћанске корене украјинског народа, папа је пожелео да они допринесу националном јединству и очувању истинских вредности. „Ваша земља је током векова била раскрсница различитих култура и место сусрета између духовних добара Истока и Запада“ – устврдио је папа.
Украјина по први пут поклања Ватикану божићну јелку, коју ће осветлити увече 16. децебра. Дрво је, иначе, високо преко тридесет метара, тешко више од пет тона, а пречник стабла је већи од пола метара.
Традиција постављања божићне јелке на Тргу Светог Петра започета је 1982. године, у време понтификата Ивана Павла II. Јелку Ватикану сваке године поклања друга држава. Прва јелка је била из Италије, затим из Аустрије, Немачке, Словачке, Словеније, Пољске, Чешке, Румуније, Белгије и Хрватске.
По материјалима са „Портал-кредо.ру“, "Антимодернизм.ру" и „Радио Ватикан“ приредило
"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан, није одлика српског народа".