header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Тело бугарског митрополита Кирила са знацима насилне смрти пронађено на локалној плажи Штампај Е-пошта
уторак, 09 јул 2013

 Митрополит бугарског града Варне Кирил пронађен је мртав на плажи на обали Црног мора у близини града, јавио је данас бугарски државни радио, додајући да полиција истражује његову смрт за коју се претпоставља да је била насилна.

Форензичари су идентификовали тело.

Кирил је рођен 8. јуна 1954. године. Био је привремени патријарх, намесник, од новембра 2012. године, након смрти бугарског патријарха Максима.

Главни претендент на место бугарског патријарха митрополит Варне Кирил Ковачев променио је презиме 1999. године, како би прикрио свој рад за Државну безбедност, известили су у марту бугарски медији.

То је потврдио и његов бивши секретар Борис Борисов, који је рекао да је митрополитово право име Богомил Петров Христов, а као агент је користио два псеудонима - Ковачев и Владислав, пренела је Верска информативна агенција (ВИА).

Ти наводи одговарају и архиви бугарске Државне безбедности, наводи ВИА и додаје да се митрополитов рођени брат презива Христов.

Бугарска јавност, која је још пре неколико месеци покренула причу о сарадњи митрополита и Државне безбедности, сада поставља питање: како су матични органи допустили ову промену, не обављајући провере мотива и прошлости тражиоца, што предвиђа Закон о грађанској регистрацији, уз тражење мишљења суда.

 Бивши секретар је за софијски лист "Дневник" рекао да је он радио на припреми докумената за промену имена митрополита Кирила и то по налогу архијереја. Он је документацију, како каже, предао надлежним органима у Варни.

У досијеу митрополита, објављеном јануара ове године, пише да је он био сарадник тајне службе још као студент теологије од 29. јуна 1976. године и то при првом одељењу ДБ.

Комунистичка ДБ у Бугарској обуставила је свој рад у лето 1989. године, када је дошло до демократских промена у земљи.

После једног агентског скандала у Грчкој, ДБ је, припремајући Кирила за црквену каријеру, одлучила да га пошаље на школовање у Москву на Духовну академију.

Кирил је у руској престоници остао до 1986. године, као представник бугарске цркве при Московској патријаршији. Након тога је пребачен у земљу на позицију игумана Тројанског манастира, како би испунио услов за епископа. Хиротонисан је 1988, за викарног епископа стобијског, а наредне године за митрополита Варне.

У досијеу пише да је ДБ извештавао о критичарима режима, интелектуалцима и младима.

 Као митрополит Варне више пута био је предмет пажње јавности због отуђивања црквених некретнина, нејасних контаката са бизнисменима, склоности луксузу, посебно скупим аутомобилима.

Недељу дана након смрти патријарха Максима, архијереји су Кирила изабрали за намесника, који треба да организује избор следећег патријарха.

 Његов избор су касније оспорили неки митрополити, а један од њих, који је гласао за Кирила, касније је повукао свој глас.

http://fakti.org/orthodox-point/ubijen-mitropolit-bugarskog-grada-varne

Последњи пут ажурирано ( уторак, 09 јул 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 17 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.